Yürürlüğe Giren Kanun ile Şirketler İçin Web Sitesi Zorunlu Hale Geldi

 

Şirketler için web sitesi Yeni Türk Ticaret Kanunu’nun 14 Şubat 2011 tarihli 27846 sayılı kanunu ile zorunlu hale getirilmiştir. İlgili kanun metnine buradan ulaşabilirsiniz.Yürürlüğe giren bu kanun yalnızca sermaye şirketlerini kapsamaktadır. Sermaye şirketlerinin kapsamı ise limited şirketleri, anonim şirketleri  ve sermayesi paylarla bölünmüş komandit şirketlerdir. Eğer hala bir web siteniz yoksa bizler profesyonel web tasarım ekibimizle sizlere yardımcı olmaktan mutluluk duyarız.

- Kanunun yürürlüğe girmesiyle, internet aracılığıyla herkesin firmanız hakkında bilgi takibi yapabilmesi amaçlanmıştır.

- Yürürlükteki bu yasaya uymayarak firması için web sitesi yaptırmayan ya da kanunda belirtildiği şekilde web sitesi olmayan firma sahipleri, firmanın tüm ortakları ve yönetim organı üyeleri yüz günden üçyüz güne kadar adli para cezasıyla cezalandırılırlar.

Yeni TTK’ya Göre Firmaların Web Sitesinde Hangi Bilgiler Bulunmalıdır?

- Firmanın sicil numarası, ticaret unvanı, işletmesinin merkezi

- Anonim  şirketlerde yönetim kurulu başkan ve üyelerinin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı

- Limited şirketlerde müdürlerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı

- Sermayesi paylara bölünmüş komandit şirketlerde yöneticilerin adları ve soyadları ile taahhüt edilen ve ödenen sermaye miktarı

- Şirketin internet sitesine konulan bir içerik, üzerinde bulunan tarihten itibaren en az altı ay süreyle internet sitesinde kalır, aksi hâlde konulmamış sayılır.

- Yeni Türk Ticaret Kanunu'na göre web sitesinde yayınlanması istenen tüm bilgiler (raporlar, kararlar, bilançolar ) zorunlu web sayfası içerisinde oluşturulan bölümde bulundurulmalı,

Yeni TTK’ya Göre Firmaların Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

- Web sitesi şirketlerin düzenli olarak bilgi yayınlamak zorunda olduğu düşünüldüğünde kolayca güncellenebilir olmalıdır. Regis olarak tamamen kendi geliştirdiğimiz gelişmiş özellikleri olan içerik yönetim sistemimiz  “ELMASCMS” sitenizi kolayca güncelleyebilmenizi sağlıyoruz. Üstelik bunun için herhangi bir teknik bilgi, personel istihdam etmenize bile gerek kalmıyor. Çok basit bir şekilde sitenize içerik ekleyebiliyor, sürükle-bırak  ve daha bir çok işinizi kolaylaştıran özellikleriyle sitenize Facebook profilinizi güncellemek kadar kolay içerik ekleyebiliyorsunuz.

- Web sitesi yayını kesintisiz olmalı,

- Web sitesinin sadece kanuni zorunluluk olarak kullanılmayacağı da düşünülerek maliyet açısından da web sitesi hem kanuni şartları hem de ihtiyaçları karşılamalıdır. Şu anda firmaların en büyük yanılgısı sadece kanuni zorunluluğu karşılamak için web site yaptırmalarıdır. Web sitesi yaptıracakları firmayı maliyetten kaçınmakta, en ucuz fiyatı aldıkları firmayı seçmektedir. Ancak sonradan bu gelir, prestij kaybı olarak firmaya geri dönmektedir. Çünkü web sitesi firmanızın dışarıya vereceği ilk izlenim web siteniz olacaktır. Burada bir kere yapılacak maliyetten kaçınırsanız ileride size bunun geri dönüşü ne yazık ki negatif olacaktır.

Web Tasarım


Mobil Uygulama


Augmented Reality


Dijital YayıncılıkRegis 2013 © Tüm hakları saklıdır.